Nasıl kilo verdim? Aralıklı oruç ve sporu nasıl yaptım?

Selamlar,

Uzun zamandır görüşmüyorduk dimi:) O arada neler oldu neler. Ama en önemlisi kilo verme serüvenimden bahsetsem nasıl olur:) Aslında bu serüvenimi YouTube kanalımdan izleyedebilirsiniz ama belkide okumayı sevenler vardır diye blog sayfamada yazıyım dedim.

2016 senesinde Taha’yı doğurduktan 3 gün sonra eve geldiğimde ilk işim tartılmak olmuştu. Gördüğüm şey karşısında şok olmadım değil tabi. Doğuma 96 kiloyla girip 3 gün sonra 92 kiloyla eve gelmiştim. E sadece çocuk çıkmış karnımdan. Hani biraz su giderdi falan nerdeeeeee.. Açıkçası lohusalığı dibine kadar yaşamış biri olarak uzun süre kiloya çok takmadım. Birkaç sene umursamadan geldiğim nokta Taha’ya hamile kaldığım kilolar olmuştu. 73 lere gelmiştim. Ama zamanla şirketimi kapamam, evde fazla vakit geçirmem, fazlasıyla boş zamanımdan öyle sıkılmışım ki bu seferde kiloya takmıştım ve hiç sevmediğim sporu hayatıma soktum.Ne kadar spor yaparsam yapim gitmiyor kilolar, o kadar yemeği kesiyorum yine gitmiyor diye baya kafayı bozmuştum. Haftanın 3-4 günü tempolu yürüyüşler sıkılaştırma hareketleri falan birkaç kilo vermemi sağladı ama benim hedefim sadece kilo vermek değil aynı zaman fit bir vücuda sahip olmaktı. Doğuştan basenli ve kalçalı bir vücuda sahiptim, üzerine hamilelik derken görüntüm çokta sevmediğim bir hale gelmişti. Araştırdım, uğraştım; önce oturduğum sitenin spor salonundaki hocalardan destek almakla başladım. Program yazıldı, beslenme programı yapıldı. Beslenme programı demişken , hayatım boyunca çok kilo alıp veren biri olarak hiç bir zaman diyetisyenlerin soktuğu kalıplara girmedim. En çokta kahvaltı öğünlerinde. Her sabah bir dilim ekmek, peynir benim vazgeçilmezim. Sabahları kalkıp yulaf ezmesi yiyen biri hiç olmadım. Bana öğlen ve akşam kaparsanız yapın ama lütfen kahvaltıma karışmayın:) Sporu hayatıma katmak bence başıma gelen en güzel şeylerden biridir. Bakın bunu ben söylüyorsam emin olun herkes spor yapabilir. Am İş sporlada bitmiyor maalesef. Yaptığım spor tek başına yeterli gelmeyince uzun zamandır gördüğüm ama acaba uygulayabilirmiyim dediğim aralıklı oruç diyetini uygulamaya karar verdim. Aralıklı orucu şu şekilde uyguladım. Sabahları 10 buçuk gibi kahvaltımı yaptım, öğlenleri atıştırmalıklarla, granola tarzı yiyeceklerle geçiştirdim,  akşam 5 buçuk gibi son yemeğimi yedim ve sonrasında çay ve kahve haricinde ağzıma sabaha kadar hiçbirşey sokmadım. Yani 17 saat boyunca aç kaldım. İlk 2 hafta ciddi zorlansamda direndim ve sonrasında alıştım zaten. Spor stilimide biraz değiştirip hayatıma hiit egzersizleri ekledim. Birkaç ay sonunda değişim muazzamdı. Kendi kendime aynaya bakıp işte budur diye kendime öve öve çok baktım. Yavaş yavaş ama güzel bir süreçle sağlıklı beslenerek arada kaçamaklar yaparak ama kaçamak yaptıktan sonra güzelce sporu yapıp tekrar yediklerime dikkat ederek bunu başardım. Yaptığım sporları spor salonuna gitmeden yapmak sadece televizyondan YouTube kanallarından izleyerek yapmak da bence bu işin güzel taraflarından biri.  Geldiğim nokta en son 57. 2 leri gördü:)

Tiroid hastası biri olarak 6 ayda bir gittiğim kontrollerde doktorum artık tamamdır gayet iyi ve fitsin, sadece korumaya al dedikten sonra sadece rutine oluşturduğum bir yeme düzeni ve sporla bu süreci baya korudum.

İnsan hedeflediği şeyi kafasına koyduktan sonra herseyini yapabilir, buna inanın. Sadece yapmak zorunda olduğunu unutma. Sonuçta fit olmak istemeyebilirsin ama sağlıklı olmak istediğinizden eminim:) Umarım herkese biraz ışık olabilir. 2. bebeğe kadar kilo almamaya devam 🙂

 

Not: Ödem en önemli problemlerimden biriydi. Hergün içtiğim yeşil çay ve ayda bir 7 gün boyunca sabah aç karnına içtiğim kereviz sapı suyu sayesinde bu problemlerinden çabuk kurtuluyordum.

Instagram: hazalkosemguner

hazalkosem
hazalkosem

Hazal Kösem Hakkında

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz