Eyvah..! Bağırsak enfeksiyonu geçirdik

Herkesin aklında bulunması gerektiğini düşünüdüğüm bir konuyla hepinize merhaba,      1 hafta önce ufak bir sağlık sıkıntısı atlattık. Açıkçası sağlık konusunda bir blog yazmak benim haddim değil fakat ilk baştaki belirtiler ve bizim yaşadıklarımızı buraya yazmak istedim çünkü benim gibi acemi ve panik annelerin, o belirtileri gördüğünde yada yaşadıklarında panik olmaması ve neyi yapması gerektiği yada ne zaman tehlikeli bir boyuta geldiğini anlasın diye nacizane bir yazı olsun istedim.      Sabah uyandığımızda Taha’nın pek iştahı yoktu. Bir gün öncesinden herhangi bir belirtide yoktu ki denize gidip güzelce yüzüp oynayıp evimize gelmiştik. Kahvaltı sonrası başlayan kusmaları bizi tedirgin etti. Başta panik yapmamamızın sebebi doğdugu zaman zaten Taha’nın yenidoğan reflüsü vardı ve ara arada kusuyordu. Her öğün sonrası yediklerinin hepsini kustu. Üşüttü sanırım deyip kendimizi alışveriş merkezine atalım dedik. Farklı bi huysuzluğu varmış meğer anlamamışız arabada giderken her zamanki olağan huysuzluğunu yaptıktan sonra ciddi anlamda kusması arkasından alışveriş merkezinde tekrar kusmasıyla beynimden vurulmuşa döndüm. Ah çocuğum nasıl midesi kötü olmuş ki anlıyamamışım:( Hemen istanbul’daki doktorumuzu aradık, kusması için bize bir şurup verdi. Şurup ismini burda yazmam ne kadar doğru bilmediğim için açıkçası yazmıyorum. Neyse ki kusmalarımız durdu demişken üstüne bir de ishal eklenince ve hafifte ateş yapınca ertesi gün telefonla doktorumuzu aradık ve bize bağırsak enfeksiyonu geçiriyor deyip bir ilaç daha verdi ama biz bu iş böyle olmaz deyip kendimizi hastaneye attık. Tabi bu arada en büyük şansımız eşimin kız kardeşinin bir sağlıkçı olması ve sürekli onla irtibat halinde olmamız. Hastanede kaka tahlili yapıldı. Tabi bu sürede Taha’nın iştahı hiç yoktu, gün içinde 7 defa ishal olarak kaka yaptı ve sadece sütünü içti. Ateşimiz çok yükselmedi ama doktorumuz ateşi 38 in üstüne çıkarsa ve düşmezse hemen hastaneye gelmemizi söyledi. Çok şükür çıkmadı, bidahada gitmek zorunda kalmadık. Ertesi gün tam ishalden ve kusmadan kurtulduk derkeeeen hooop vücudunda çıkan kırmızı benekler ve sabah şişen kocaman bir dudakla güne merhabaaa dedik. Dudakları oldu davul:( vücut tamamen kırmızı benek olmuştu. 

Halamız, sanırım ilaç alerji yaptı diye belirtti ama kesin birşey söliyemedi tabiki. İstanbul’daki doktoromuzda doğruladı ve bütün ilaçları bırakmamızı ve başka bir ilaç kullanmamızı söyledi. Ertesi günü çok şükür hiç birşey kalmadı, bütün hastalıklarımız atlattık:) Tabi yaşadığımız bugünler sıfır uyku, sürekli ağlamalı ruh hali,iştahsızlık yaşadık. Benim anne olarak napıcam ben, niye böyle oluyo deyip ağlamalarımda cabası. Doğduğu günden beri ilk kez hasta olunca mı böyle oldum, yoksa panik olduğum için mi bilmiyorum. Ama bu sürede baya araştırdım bu hastalığı tabiki.
Biz bu sürede en çok sıvı kaybına dikkat ettik. İshal olan bir bebek bol sıvı almalıymış. Kaybettiği sıvıyı ve tuzu alamazsa mecburi serum yemek zorunda kalıyormuş. Peşinde dolaşa dolaşa sürekli su içirdik. Çünkü en önemli tedavi yöntemi buymuş. Peki bu enfeksiyon neden olur. Özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan bir bebek hastalığıymış meğer.

Turist ishali olarak da bilinen E Coli enfeksiyonuymuş. Bu tür ishaller, kanalizasyon sularının karıştığı, kirli sularda yüzülmesi veyaz bu kirli suların bulaştığı gıdaların tüketilmesi sonucunda oluşur ve yeşil, sulu dışkılamaya neden olur. Yeşil dışkılama, bağırsak pasajının hızlandığının ve orta derece bir ishalin göstergesiymiş. Sanırım denizden kaptık:( Birde başka ihtimal var oda hijyenik olmayan biberon , emzik ve ağzına aldığı herhangi bir oyuncak yada başka birşey dende kapma olasılığı olabilirmiş. Tabi bu başka bir enfeksiyonmuş. Bir de bu hastalık devam ederken bebeğimizi prebiyotiklerle beslemek gerekiyormuş. Mesela evde kendi yaptığımız yoğurt buna bir örnek. Sebebi şu bağırsakları düzene sokarmış.

E nasıl koruycaz peki bebişlerimiz? Malesef özel birşey yapamıyoruz. Tek Çözüm dikkat, dikkat ve dikkat..Bu yazıdaki dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu sadece Taha’nın yaşadığı belirtiler ve çözümler. Lütfen bir DOKTORA DANIŞMADAN yada tahlil yaptırmadan bir ilaç kullanmayın yada kendiniz birşey yapmayın olur mu…

Allah evlatlarımıza sağlık versin , onları korusun.

Okuduğum makaleler
http://www.milliyet.com.tr/uykusuz-gecelere-son–pembenar-detay-bebek-1154694/
https://www.anneysen.com/makaleler/cocuklarda-ishal-ve-bagirsak-enfeksiyonlari_500

Probiyotik Toz İle Yoğurt Yapımı

hazalkosem
hazalkosem

Hazal Kösem Hakkında

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz